Vysokoškolská stávka za klima 2022

V týdnu před 17. listopadem jsme nešli do školy, ale stávkovali a okupovali univerzity. Klimatická krize a s ní spojené další problémy jako je válka na Ukrajině, energetická chudoba nebo polarizace společnosti a příklon ke krajní pravici…, toto jsou natolik vážné problémy, že nechceme jenom nečinně přihlížet! Zároveň jsme součástí celosvětového hnutí #EndFossil, které okupuje vysoké školy po celém světě.

Vzpomínat na 17. listopadu totiž nestačí a v prázdných slibech není budoucnost! Chceme klimatickou spravedlnost na univerzitách i ve společnosti! 

Nechceme se vymezovat proti univerzitním strukturám, naopak, chceme do toho jít spolu s vedením škol, vyučujícími, zaměstnankyněmi a zaměstnanci 🧑‍🤝‍🧑

Svým protestem chceme cílit hlavně na nečinnou vládu!

Kde? Na univerzitách po celé ČR.

Jakou formou? Bude probíhat alternativní výuka, workshopy, setkávání, koncerty a pléna. Celá akce bude pokojná a nesásilná.

Jak se přidat? Sleduj FB událost a sítě Univerzit za klima, kde se budou objevovat informace o tom, na jakých školách bude jaký program. Zároveň se můžeš organizovat sám:a! Spolu se svým kámošstem založte buňku na vaší fakultě, případně se přidejte už k organizujícím se studujícím. Napiš nám na email info@univerzityzaklima.cz a my se ti pokusíme dát co největší podporu a propojit s dalšími lidmi. Ať už s buňkou, nebo bez buňky můžeš vyplnit tento formulář.

Jaké školy se zapojí? Potvrzenou účast máme zatím od FSV UK, FF UK, PF UK, PřF UK, UMPRUM, FAMU, DAMU, FSS MUNI, JAMU, FAVU VUT, FF UPOL, ale doufáme v zapojení co nejvíce dalších škol.

Zajímá tě, jaké přemýšlení stojí za okupační stávkou? Přečti si pozvánku, kterou rozesíláme našim spojencům:

Ahoj,

zdravíme vás z Univerzit za klima! Jsme studující, aktuálně hlavně z pražských vysokých škol, a v rámci přemýšlení o tom, jak bojovat na univerzitách i mimo ně za klimatickou spravedlnost, jsme přišli s myšlenkou okupační stávky univerzit v týdnu před 17. listopadem. K tomu bychom chtěli přizvat i vás!

Proč okupační stávka? Cítíme frustraci z toho, že vyjednávání o klimatické politice a tématech udržitelnosti a nerůstu (jak na univerzitách, tak na státní úrovni) postupuje hrozně pomalým tempem, a proto nám přijde adekvátní tlačit na politickou reprezentaci, aby klimatickou krizi skutečně řešila! A jelikož jsme univerzitní studující, stávkujeme tam, kde trávíme nejvíc času. Naším cílem není jenom změna vysokoškolského prostředí, ale celé společnosti.

Zároveň chceme ukázat pozitivní program – budoucnost ve které chceme žít, musí být férová a pro všechny a jako nástroj k tomu vidíme spravedlivou tranformaci. Chceme stávku dělat demokraticky a nehiearchicky (rozhodovat na plénech, organizovat se v pracovních skupinách, snažit se oslovit co nejvíc škol v různých městech) a pomocí ní vnášet naše myšlenky do univerzitního i mediálního prostoru.

Proč před 17. listopadem? Symbol studentského boje nám přijde silný, ale nelíbí se nám, že se z něj v posledních letech stává spíš vyprázdněný kýč… Přitom studenti v listopadu 1989 ve svém provolání mj. mysleli i na „zanedbaný stav našeho školství, zdravotní péče a životního prostředí“ nebo „sociálně slabé a potřebné“. Myslíme si, že vzpomínat nestačí a chceme poukázat na problematické aspekty postkomunistické transformace. Zároveň se chceme přihlásit k antifašistické tradici a událostem roku 1939.

Jsme také součástí série stávek #EndFossil Occupy, zaštiťující studentské okupace po dobu letošního podzimu po Evropě, Africe i Americe.

Co by šlo udělat?

  • piknik na chodbě (společná snídaně před první přednáškou, svačina, oběd…)
  • vyvěšení plakátu, banneru, případně vyzdobení okolí fakulty (křídami nebo křídovým sprejem)
  • přednáška na téma týkající se klimatu, udržitelnosti, nerůstu, spravedlivé transformace… (buď od někoho z vyučujících z vaší školy, případně si jde pozvat hosta/hostku z klimatického hnutí, s čímž bychom mohli poradit)
  • workshop (ať už společné rozjímání nad textem, sdílení zkušeností nebo třeba program od někoho z klimatického hnutí o tom, jak se sdružovat, jak nevyhořet a pečovat o své psychické zdraví – s tipem na člověka bychom případně mohli pomoct)
  • swap, dílna
  • performance, koncert, autorské čtení…
  • přespávání ve škole

Jak se koordinovat?

Pokud máte zájem se na stávce podílet, je nejlepší založit si na vámi preferované platformě skupinový chat, do kterého se přidají všichni, kdo budou mít zájem se na organizaci na vaší fakultě podílet. V tomhle bodě je pak ideální nás kontaktovat a po domluvě přidat zástupce:kyni z UZK organizačního týmu do vašeho chatu. Zástupce:kyně se pak stará hlavně o to, aby se vaše skupina mohla efektivně koordinovat s organizační skupinou UZK a pokud o to budete stát může nabídnout podporu či pomoc při organizaci. Musíme vás ale varovat, že jsme sami studující a nemáme zkušenosti s organizací velkých akcí. Umíme ale třeba propojit s lidmi z klimatického hnutí, kteří aktivismus už dělají dlouho (jako poradní síla, jako host*ka…).

Naše ideální vize jsou tedy autonomní skupiny organizující něco u sebe na fakultě, které jsou ale vzájemně v kontaktu.

Pokud tedy už u vás na fakultě existuje organizační tým a vy chcete třeba jen přispět do programu, stačí kontaktovat někoho z nich či se přidat do vašeho lokálního chatu, v němž se podoba stávky řeší.

Zdraví UZK ✊