Kdo jsme?

Univerzity za Klima je mladé hnutí, které vzniklo na jaře roku 2019 v reakci na vlnu středoškolských stávek za klima Fridays For Future. Cítili jsme potřebu vyjádřit středoškolským studentům podporu a poukázat na to, že přestože na akademické půdě naše neúčast na výuce nevyvolá přílišný rozruch, klimatická krize se týká nás všech a je třeba na ni okamžitě reagovat. Začalx jsme se tedy organizovat prostřednictvím Univerzitního bloku na těchto stávkách. V současnosti sdružujeme studující, členy a členky akademické obce a pracující, kterým není lhostejná budoucnost planety, na které žijeme. Spojuje nás společná vize světa, ve kterém je dosaženo klimatické spravedlnosti a udržitelnosti.

Považujeme za nutné zdůraznit koncept klimatické spravedlnosti, protože ne každý přispívá ke klimatické změně stejnou měrou a každého ovlivňuje jinak. Ta menší část globální společnosti, která je za současný stav dlouhodobě nejzodpovědnější, ponese jeho následky nejméně. A naopak, ti, kteří mají menší díl zodpovědnosti, na současný stav doplatí nejvíce. Pojem klimatická spravedlnost zdůrazňuje nutnost provádět strukturální změny sociálně spravedlivým způsobem.

Fungujeme od roku 2019, po covidové pauze jsme se začalx znovu organizovat na podzim roku 2021. Naše činnost spočívá zejména v usilovném boji za klimatickou spravedlnost. Loni jsme v Praze pořádali vysokoškolskou stávku za klima, zakončený 17. listopadu pochodem k úřadu vlády, kde jsme vládě předalx naše požadavky. Kromě toho jsme se angažovalx v zavádění rostlinných jídel do menz nebo pořádáme přednáškové a diskusní večery. V Brně jsme aktivně bojovalx proti partnerství holdingu EPH fosilního oligarchy Daniela Křetínského a Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Na jaře jsme v rámci akce Antifosilní jaro požadovalx jasný plán uzavírání uhelných elektráren v ČR a odstoupení ČR z Energetické charty. Antifosilní jaro probíhalo v Olomouci, v Brně a v Praze, kde jsme několik dní přespávalx před MPO. Aktivně podporujeme vysokoškolské protesty proti podfinancovanému školství. A mezi 15. – 17. listopadem se chystáme znovu stávkovat za klima!

Jaké jsou naše hodnoty?

1. Univerzity za klima se striktně drží hodnot demokratičnosti a nehierarchičnosti. Naše rozhodnutí či jakoukoli další aktivitu se snažíme zakládat na konsenzu kolektivu bez explicitního i implicitního zavedení hierarchických struktur na jakékoli úrovni.
  2. Jsme plně otevřenx každé*mu, kdo sdílí naše hodnoty a sleduje tytéž cíle. V tomto ohledu jasně odmítáme jakékoli formy diskriminace a tento princip zachováváme jak v rámci hnutí, tak při přijímání nového členstva
  3. Jako kolektiv Univerzit za klima dbáme na stav členstva, pečujeme o sebe samé a o druhé a přistupujeme k ostatním s respektem a solidaritou. Nerozlišujeme také mezi hodnotou různých činností v rámci hnutí.
  4. V našem klimatickém aktivismu jsme plně nezávislx na jakýchkoli politických hnutích, politických institucích či jiných organizacích. Naše členstvo nicméně není jakkoli omezováno co se týče účasti v těchto strukturách, nedochází-li poté k přímému a vážnému rozkolu s ostatními hodnotami či našimi cíli.