Program na FHS UK 2023

Atrium

9:00-10:00Ranní plénum
10:00-11:30Workshop o klimatické krizi a spravedlivé transformaci (Kristýna Zindulková)
14:30-16:00The Bílina experience: larpový zážitek na cca 1,5 hod pro cca 20 lidí
16:00-17:30Boj a rezistence národa Mapuče v jižní Chile (Lucia Rončíková)
17:30-19:00Workshop: Jak univerzity vytváří nerovnosti (Elja Plíhal)
19:00-20:00Večeře
20:00-22:00Koncert Neue Welt
22:00Fakulta se uzavírá, začínáme večerní plénum

Studentská místnost / Student room

13:00-14:30Rozpouštění antropocentrismu: interaktivní workshop pro přibližně 10 lidí

Aula Jana Sokola / Lecture hall

13:00-14:30O životním prostředí a společnosti skrze sociální hnutí (Arnošt Novák)

Někde jinde / Somewhere else

11:30-13:00Procházka s Albertem ŠturmouSraz před budovou
11:30-13:00Klima a společnost (Karel Müller)Místnost 1.12

Ranní plénum

Chceš se zapojit do chodu stávkového dne na FHS? Nebo se jen dozvědět o tom, co se bude dít? Doraž na ranní plénum! Na plénu se seznámíme, naladíme, dorozdělíme role, které bude třeba plnit během dne a předáme si všechny podstatné informace.

Workshop o klimatu a spravedlivé transformaci (Kristýna Zindulková)

Nejen klimatická změna má nerovné a často nespravedlivé dopady na společnost. Nespravedlnosti může přinášet i dekarbonizace, ať už do zranitelných domácností či regionů – záleží na provedení. Konkrétně, odklon od uhlí (ten současný, ale i ten porevoluční) přináší velké výzvy do regionů, kde se uhlí těží a v návaznosti na to se zde koncentruje těžký průmysl. Na pomoc s přeměnou takovým regionům Evropská unie připravila speciální Fond spravedlivé transformace, ten ale není samospásný.

Co stojí v cestě doopravdy spravedlivé transformaci?

Procházka s Albertem Šturmou 

Botanická procházka po okolí fakulty zkoumající místní biotopy.

Rozpouštění antropocentrismu: interaktivní workshop pro přibližně 10 lidí

Více-než-lidské, mezidruhovost, antiantropocentrismu jsou slova, s nimiž se v různých kontextech setkáváme častěji a častěji. Co si pod nimi ale představujeme? A dokážeme si to vůbec představit?

Právě o představování si více-než-lidského světa se společně v tomto workshopu společně pokusíme. Využijeme k tomu velmi jednoduché improvizační techniky a společně se pokusíme vytvořit bezpečný prostor, kde budeme společně prozkoumávat a imaginovat vnímání, prožívání a chování různorodých entit, bytostí, asambláží, struktur, aktérů, jejich vzájemné vztahy a provázanost.

The Bílina experience – larpový zážitek pro přibližně 20 lidí

Je rok 2018 a ty přijíždíš na klimakemp pořádaný kolektivem Limity jsme my. Víš, že druhý den se bude konat přímá akce občanské neposlušnosti, jež má za cíl zablokovat fosilní infrastrukturu. Co uděláš? Přidáš se? A co to vlastně znamená?

V rámci zážitkového workshopu The Bílína Experience budeme mít možnost si kolektivně a v pečujícím prostoru společně prožít, jaké to je vyrazit do přímé akce a s jakými peripetiemi se její účastnictvo může následně potýkat.

Workshop: Jak univerzity vytváří hierarchie (Elja Plíhal)

Záměrem workshopu je prozkoumat hierarchie, které produkují instituci univerzity, ale i hierarchie, které tato instituce sama produkuje, a to za pomocí osobních zkušeností participujících.

Na jakých hodnotách a postojích je instituce univerzity postavena? Jaké mechanismy a nástroje univerzity zprostředkovávají a realizují tyto hodnoty? Jaké efekty mají tyto mechanismy na jednotlivce či na mezilidské vztahy na univerzitě? Cílem tohoto workshopu je za pomoci metod kolektivního tvoření vědění posílit kapacity participujících snít o vzdělávacích prostorech budoucnosti.

Boj a rezistence indigenních komunit Mapuče (Lucia Rončíková)

Anotaci doplníme brzy