Blíží se oslavy 17. listopadu, Dne boje za svobodu a demokracii. Ulice zaplní průvody a stánky s hesly “Díky, že můžeme”. Hodnoty svobody, solidarity, spravedlnosti a rovnosti, které před 35 lety spojily statisíce lidí na ulicích, jsou i dnes pro řadu z nás stále nedostižitelnými ideály. V době krize bydlení, energetické krize nebo potravinové krize však nestačí vzpomínat a poplácávat se po ramenou “v jak demokratickém světě žijeme”!
Ve stínu těchto “aktuálních” krizí, jsme však prožili:y již poněkolikáté v řadě nejteplejší rok v historii měření. Pár týdnů nazpět Českou republiku postihly jedny z největších povodní za poslední dekády (třetí stoletá voda za posledních 30 let!). Podobné záběry můžeme sledovat v posledních měsících napříč Evropou a světem. Sousloví nestabilní počasí, které čteme již od 80. let v reportech IPCC (Mezinárodní vědecký panel OSN pro změnu klimatu) se již pomalu stává naší každodenní realitou. Veřejné diskusi dominují snahy svést vinu na osobní rozhodnutí a spotřebu každé*ho z nás.
Současná situace je však příznakem hlubšího problému. Vinu za dnešní krize nese současný ekonomický systém založený na neomezeném růstu na planetě s omezenými zdroji. Svým zaměřením na krátkodobé osobní zisky jen zvýhodňuje konkrétní mocné lidi a přispívá k upevňování jejich moci. Dává jim tím prostor ovlivňovat společnost a prosazovat svoje zájmy, v důsledku čehož se sociální a finanční rozdíly a nerovnosti ve společnosti prohlubují. Hodnoty jako svoboda, solidarita, spravedlnost a rovnost přestávají být dominatními a jsou zastíněny ziskem, mocí a růstem již bohatých jedinců. Oligarchům – vlastníkům uhelných elektráren znečišťujících ovzduší, majitelům médií sloužících k upevňování moci, investorům firem zneužívajících dotací na úkor jiných a dalším.
Jak můžeme oslavovat svobodu slova, když velkou část médií vlastní uhlobaroni? Jak můžeme mluvit o rovnosti, když jeden člověk nakupuje fotbalové týmy za miliardy (získané z prodeje předražených energií), a další nemá dostatek na zaplacení elektřiny či nájmu? Jak můžeme děkovat za svobodu, když o tom, jak vypadá a bude vypadat svět rozhoduje pár ziskuchtivých podnikatelů?
- Chceme systém umožňující dobrý život všem v rámci planetárních limitů.
- Chceme konec oligarchie, systému, ve kterém pár podnikatelů bohatne na ničení životního prostředí.
- Chceme participativní podobu demokracie, kde jsme do rozhodování zapojeni všichni v maximální míře, nejen jednou za čtyři roky zvednutím ruky pro hrstku již velmi často ekonomicky vyvolených, kteří zastupují především své vlastní zájmy.
- Chceme tvořit společný svět založený na spolupráci a vzájemné pomoci. Nechceme žít ve světě nekončícího individuálního soutěžení a předhánění.
Proto již poněkolikáté vstupujeme jako studentstvo vysokých škol do stávky, během které však nebudeme sedět doma, ale začneme tento svět tvořit již teď.
Nepřihlížejme nespravedlnostem, pojď a zapoj se, už to je změna!
Stávka se bude konat
- V Olomouci 13. listopadu
- V Praze 17. listopadu
- V Brně 18. – 20. listopadu