Praha, 13. 11. 2024
Začíná Vysokoškolská stávka za klima. Tento týden proběhnou v Praze, Brně a Olomouci studentské protesty. Kromě demonstrací budou jejich součástí i přednášky a debaty. Studující chtějí upozornit, že zvyšující se životní náklady a nedostupné bydlení stojí v přímém kontrastu s rostoucími zisky fosilních miliardářů. Požadují konec rostoucí moci oligarchie v České republice a větší přístup občanů k politickým rozhodovacím procesům.
Akci zahájí studentstvo v Olomouci, kde budou 13. listopadu na Univerzitě Palackého probíhat přednášky a diskuze. V neděli 17. listopadu následuje program v Praze, kde se uskuteční protestní pochod následovaný festivalem v ulici Magdaleny Rettigové. Od pondělí 18. do středy 20. listopadu proběhne stávka v Brně, kde se bude konat pásmo tematických přednášek, diskuzí a workshopů a která vyvrcholí 20. listopadu pochodem centrem města. Tématem diskuzí a přednášek napříč městy bude jednak stále skutečnější vidina života na zdevastované planetě, jednak hrozby, které brání snahám o řešení změn klimatu. Mezi ty patří extrémní vliv hrstky nejbohatších podnikatelů, často majitelů fosilních společností, na politická rozhodnutí a veřejnou debatu například skrze vlastnictví médií. „Letos budeme více v ulicích než na fakultách. Budeme hlasitější než v předchozích letech, protože naše požadavky nebyly vyslyšeny. Vadí nám, že je v naší zemi důležitější měnit tuny uhlí v miliardy korun, než zajistit nám a našim dětem důstojný a zdravý život,” řekla mluvčí iniciativy Lucie Poláková. Očekává se účast v řádu vyšších stovek nespokojených studujících.
„Česko před pár týdny zažilo historické povodně. Lidé v jiných částech planety prchají před hurikány a suchem, loňské lesní požáry způsobily rekordní ztráty lesního porostu a letošní léto se znovu stalo nejteplejším v zaznamenané historii. Vědci a vědkyně se shodují, že lidstvo stojí na pokraji nezvratné katastrofy, jejíž příčinou je především spalování fosilních paliv,” říká Branko Hossa, mluvčí Univerzit za klima. Zvyšující se životní náklady v podobě rostoucích cen potravin a bydlení stojí v přímém kontrastu s ještě strměji rostoucími zisky miliardářů a představitelů fosilních společností. Veřejné diskusi však i kvůli jejich vlivu dominují snahy vinu za tento stav svádět na osobní rozhodnutí a jednání každého z nás. Současná situace je příznakem hlubokého systémového problému.
Mluvčí iniciativy Univerzity za klima Matěj Dlab zdůrazňuje: „Letošní stávka chce upozornit na to, že nynější společenská realita je velmi vzdálená ideálům rovnosti a demokracie, které se 17. listopadu každoročně oslavují. Univerzity za klima formou protestní akce apelují na veřejnost i mocné jedince, aby si uvědomili, že tyto ideály nejsou ve stávajícím systému dosažitelné.” Hnutí požaduje změny, které všem bez rozdílu zajistí důstojný život v rámci planetárních limitů. Změny, které znemožní hrstce miliardářů ovlivňovat politické směřování naší země ve svůj prospěch a na úkor zbytku obyvatelstva. Změny, které zajistí skutečně participativní demokracii, která dá občanům možnost více se zapojit do rozhodování v obcích a regionech, kde žijí, a to častěji než jednou za pár let u voleb. Změny, které povedou ke vzniku lepšího světa založeného na spolupráci a solidaritě, nikoliv neustálé bezohledné soutěži.
Univerzity za klima jsou studentskou iniciativou založenou v roce 2019. Tato iniciative se zasazuje o klimatickou spravedlnost, pořádá studentské stávky a happeningy, přednášky a diskuze v rámci hnutí. To vše na principech demokratičnosti, nehierarchičnosti a solidarity. Hnutí tvoří studující, členky a členové akademické obce a pracující, kterým není lhostejná budoucnost planety, na které žijeme.