Bereme vážně slova z Dlouhodobého – strategického záměru Univerzity Karlovy 2016-2020: “Usilujeme společně o to, aby naše Alma Mater, Univerzita Karlova, byla v tom nejlepším slova smyslu ‚univerzitou třetího tisíciletí‘, tj. univerzitou svobodnou, sebevědomou, vážící si svých tradic a současně předjímající a spoluurčující vývoj disciplín na ní pěstovaných; univerzitou moderní, inspirativní a otevřenou světu, schopnou vstřebávat nejrůznější podněty, univerzitou prestižní nejen v českém a evropském kontextu, ale i ve světě. Jen tehdy budeme úspěšní.”
V duchu této vize žádáme, aby se s ohledem na vědecké poznatky o klimatické a ekologické krizi a jejích společenských souvislostech a důsledcích stala UK místem, které půjde příkladem celé společnosti.
Domníváme se, že kromě vzdělání a výzkumu, které jsou pro řešení ekologické a klimatické krize zcela nezbytné, je nedílnou součástí role univerzity společenská angažovanost a schopnost jít celé společnosti pozitivním příkladem.
V tomto může UK navázat na činnost jiných univerzit světového významu jako je například ETH Zurich (https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/sustainability/context/sustainability-report.html)
a Freie Universität Berlin (https://www.fu-berlin.de/en/sites/uas/_newsordner/180517_sus_report.html).
Jako iniciativa Univerzity za klima jsme přišli s těmito požadavky, které předsednictvo Akademického Senátu UK uznalo za relevantní. Díky tomu bychom nadále chtěli z těchto požadavku vycházet, a začali je podrobněji formulovat pro specifické potřeby Univerzity Karlovy.
Proto požadujeme, aby Univerzita Karlova:
1) Zdůrazňovala urgentnost klimatické krize směrem k veřejnosti a plnila svou „třetí roli“
– Žádáme, aby se UK oficiálně zavázala respektovat závěry klimatického panelu IPCC, a dle možností je komunikovala studentům, širší veřejnosti a politikům.
– Na základě tohoto závazku žádáme, aby připravila celouniverzitní kurz, který by studenty v této tématice vzdělával a byl prostorem pro realizaci ekologických projektů s praktickým dopadem.
2) Tlačila na politickou reprezentaci
– Žádáme, aby v otázkách ekologie a klimatu poskytovala UK politické reprezentaci vědecky podloženou argumentaci a aktivně vstupovala do společenských a politických debat (například by mohla tlačit na větší zastoupení akademických odborníků v tzv. Uhelné komisi).
– Žádáme, aby UK navázalo spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, respektive Komisí Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energii a klima, a začala jednat o konkrétních krocích, kterými se snahy města a úsilí univerzity (jako jednoho z velkých zaměstnavatelů a vlastníků budov na území města) mohou vzájemně podporovat.
3) Zodpovědně se postavila ke klimatické krizi: vytyčila si kroky k dosažení uhlíkové neutrality na univerzitě a zavázala se k jejímu dosažení do roku 2022
– Žádáme, aby na UK vznikl orgán s plnou podporou rektorátu, jehož zaměstnanci se budou na plný úvazek věnovat koncepci konkrétních opatření ve směru ekologicky udržitelnějšího provozu školy, vyjednávání s fakultami, školení zaměstnanců (viz b. 8), mapování užitečných zahraničních praxí aj. Tento orgán by měl na začátku svého působení vypracovat ekologický audit, který bude datově podloženou reflexí univerzitní správy a bude podkladem pro další kroky k udržitelnosti UK.
– Na základě těchto podkladů by měla být vypracována krátkodobá a dlouhodobá strategie k omezení celkové ekologické stopy provozu univerzity a dosažení uhlíkové neutrality. Problematika by se tedy mimo jiné měla určitě promítnout do Dlouhodobého – strategického záměru UK 2021-2025.
4) Přešla na dodavatele obnovitelné energie a minimalizovala svou energetickou spotřebu
– Žádáme, aby univerzita přešla na OZE, https://cz.boell.org/sites/default/files/atlas_energie_2018_1.pdf
– Žádáme, aby UK vypisovala všechna nová výběrová řízení podle kritérií EU pro zelené veřejné zakázky (GPP) a „Fair trade public procurement“ (FTPP).
– Žádáme, aby UK apelovala na decentralizaci energetiky, ve smyslu zakládání družstev skrz které by měla být univerzita schopna alespoň částečně pokrývat svou spotřebu energie. viz např. str. 16-17 v odkazu výše, dále je nutná konzultace s odborníky.
– Žádáme, aby UK cíleně snižovala spotřebu energie.
5) Brala dopad na klima a životní prostředí jako zásadní kritérium při rozhodování o mobilitě (například dojíždění na univerzitu, zahraniční cesty, doprava materiálů atd.)
– Žádáme, aby se UK zapojila do mezinárodních sítí akademických institucí, které o posílení udržitelnosti vlastního provozu usilují, například „Roundtable of Sustainable Academic Travel“. Tyto sítě jsou účasti institucí z naší části Evropy otevřené a je to dobrý krok pro prohlubování smysluplné internacionalizace univerzity.
– Žádáme, aby UK při účasti svých zaměstnankyň a zaměstnanců, studentek a studentů na konferencích a dalších zahraničních cestách zvažovala možnost využití videohovorů namísto osobní účasti.
– Programy jako je „Podpora internacionalizace na UK“ by měly dbát na to, aby podporovaly možnost studentů a studentek a akademických pracovníků a pracovnic používat méně uhlíkově zatěžující dopravu na mezinárodní akce (tj. respektovali jejich potřeby a poskytli jim finance na možné zvýšené výdaje). Viz např. https://www.epfl.ch/schools/sv/school-of-life-sciences/about-us/sustainability-initiative/travel-less-without-loss.
6) Brala dopad na klima a životní prostředí jako zásadní kritérium při rozdělování univerzitních financí
– Žádáme, aby podobně jako existuje program „Podpora internacionalizace na UK“, existoval také program „Podpora ekologizace UK“, který by podporoval akademické projekty a jiná dílčí opatření zaměřená na zvýšení udržitelnosti s ohledem na specifické potřeby jednotlivých pracovišť.
– Žádáme, aby univerzita zřídila fondy a začala budovat infrastrukturu, které podpoří pořádání akcí usilujících o uhlíkovou neutralitu (například na základě „CO2-Neutral label“) a celkové snížení ekologických nákladů. Viz např. https://www.epfl.ch/schools/sv/school-of-life-sciences/about-us/sustainability-initiative/how-to-organise-a-videoconference.
7) Okamžitě ukončila spolupráci a přestala přijímat finanční podporu od významných znečišťovatelů životního prostředí a těch, kteří přispívají k prohlubování sociálních nespravedlností
– Žádáme, aby Hospodářská komise při zohledňování financování univerzity brala kromě jiného na zřetel také návrhy z bodu 4).
8) Preferovala udržitelnost ve stravování a přestala nabízet potraviny extrémně zatěžující životní prostředí (například v menzách, automatech, školních bistrech, cateringu atd.)
– Žádáme, aby stravovací zařízení v gesci univerzity začaly zohledňovat doporučení studie The EAT-Lancet Commission on Food, Planet, Health (https://eatforum.org/eat-lancet-commission), včetně např. školení kuchařek a kuchařů na přípravu plnohodnotných méně masitých a bezmasých jídel. Viz např.: https://rostlinne.cz/wp-content/uploads/2019/04/Pr%C5%AFvodce%20pro%20restaurace.pdf
– Žádáme, aby stravovací zařízení v gesci univerzity monitorovaly svůj potravinový odpad a začaly podnikat kroky k jeho eliminaci. Viz např. https://zachranjidlo.cz/redpot/.
9) Předcházela vzniku odpadu, redukovala ho a řídila se principy cirkulární ekonomiky
– Žádáme, aby UK minimalizovala odpad a zasazovala se o aplikaci principu cirkulární ekonomiky tak, aby odpad ideálně nevznikal a byl navracen zpátky do oběhu. Viz např. https://incien.org/wp-content/uploads/2019/04/Odpad-zdrojem_publikace.pdf.
– Žádáme, aby UK a její koleje a menzy přestaly využívat jednorázové obaly a nahradily je udržitelnějšími alternativami – například zavedením projektu Otoč kelímek (https://otockelimek.cz/) a Rekrabička (https://www.rekrabicka.cz/).
– Žádáme, aby UK zodpovědně třídila veškerý odpad produkovaný na půdě univerzity, postarala se o jeho skutečnou recyklaci a rozšířila spektrum košů na jednotlivé kategorie tříděného odpadu: bioodpad, kovové nádoby, nápojové kartony a drobný elektroodpad.
– Žádáme, aby UK preferovala ekologičtější možnosti tisku (recyklovaný papír, ekologické barvy) a digitalizaci, kterou přispěje k minimalizaci spotřeby papíru.
10) O těchto bodech aktivně informovala a jednala transparentně při jejich řešení a financování
– Jako jeden z nástrojů transparentnosti proto požadujeme vznik orgánu z bodu 3), který by měl změny vždy komunikovat se zaměstnanci a studenty fakulty, a následně o nich informovat i veřejně.
– Žádáme, aby UK podpořila činnost „ekospolků“ (eko buněk na jednotlivých fakultách, atd.) a spolu s nimi na uvedených požadavcích pracovala.
– Žádáme, aby na těchto požadavcích UK navázala spolupráci s dalšími univerzitami a společně s nimi se zasadila o přechod univerzit v České republice na ekologicky fungující instituce.
Rádi pomůžeme, ale nejsme tu od toho, abychom vypracovali dokonalý plán na minimalizaci ekologické stopy celé univerzity. Proto požadujeme, aby byla univerzita v těchto požadavcích proaktivní a o vývoji a plánech průběžně informovala akademickou obec.
Jsme rádi, že je UK nakloněna spolupráci.